Vinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo Slider

Szczepienia i szczepionkiszczepionka


Dokumentem       regulującym       szczepienia
w Polsce jest Program Szczepień Ochronnych (PSO), który publikowany jest co roku przez Głównego Inspektora Sanitarnego. Zawiera on listę szczepień obowiązkowych (bezpłatnych) oraz zalecanych(płatnych). Każde dziecko powinno otrzymać przewidziane dla niego w PSO szczepienia zalecane, ale ze względu na ograniczone środki finansowe nie są one refundowane przez państwo.  

 

 SZCZEPIENIA OBOWIĄZKOWE

szczepienia2013

Wymienione w kalendarzu szczepień obowiązkowych szczepionki przeciw DTP, IPV, WZW typu B, zakażeniu Haemophilus Influenzae (HIB) podajemy jednocześnie, ale
w oddzielnych injekcjach. Można uniknąć wielokrotnych ukłuć stosując szczepionki skojarzone, np. Infanrix-IPV+HIB (szczepionka pięcioskładnikowa) lub Infanrix Hexa (szczepionka sześcioskładnikowa) -
preparaty te nie są finansowane ze środków znajdujących się w budżecie Ministerstwa Zdrowia.

Szczepionki skojarzone są preparatami nowej generacji. Ich stosowanie pozwala znacznie ograniczyć liczbę wykonywanych ukłuć, oszczędza dziecku wiele bólu i łez, a rodzicom niepotrzebnego stresu. Zmniejszenie liczby wkłuć jest szczególnie istotne w przypadku niemowląt, ponieważ w pierwszym roku życia otrzymują one najwięcej szczepień. Dzięki stosowaniu szczepionek skojarzonych zmniejsza się także ryzyko wystąpienia niepożądanych objawów poszczepiennych związanych z kilkoma wkłuciami.

Oferujemy szczepionkę Infanrix-IPV+HIB w cenie 130 zł oraz szczepionkę Infanrix Hexa
w cenie 195 zł.

SZCZEPIENIA ZALECANE

Szczepienie przeciw pneumokokom

 • Prevenar
 • Synflorix

Zakażenia pneumokokowe są to infekcje wywołane przez bakterie Streptococcus pneumoniae. Mogą być przyczyną wielu groźnych chorób takich jak sepsa, ciężkie zapalenia płuc, a nawet śmierci. Infekcje te są często oporne na antybiotyki i dlatego trudno się je leczy.
Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową, wystarczy kichnięcie lub zakasłanie, by bakteria zaatakowała kolejne osoby.

Oferujemy szczepionkę Synflorix w cenie 190 zł za 1 dawkę oraz Prevenar 13 w cenie 270 zł za 1 dawkę.

Szczepienie przeciw rotawirusom

 • Rotarix
 • Rotateq

Rotawirusy są głównym czynnikiem wywołującym ciężkie biegunki u niemowląt i dzieci niezależnie od rozwoju oraz standardów higienicznych w kraju i w środowisku dziecka. Zakażenie rotawirusowe jest jedną z najczęstszych przyczyn hospitalizacji małego dziecka.

Oferujemy szczepionkę ROTARIX w cenie 300,00 zł za 1 dawkę .

Szczepienie przeciw ospie wietrznej

 • Varilrix

Ospa wietrzna jest wysoce zaraźliwą chorobą zakaźną, która rozprzestrzenia się drogą kropelkową. Na skórze chorego pojawia się w kilku rzutach charakterystyczna swędząca wysypka.

Oferujemy szczepionkę VARILIX w cenie 195.00 zł za 1 dawkę.

Szczepienie przeciw meningokokom

 • Neisvac C
 • Meningitec

Zakażenie wywołują bakterie z gatunku Neisseria meningitidis . Infekcja przebiega jako ropne zapalenie opon mózgowych lub zakażenie krwi ( posocznica, sepsa) jest znaną przyczyną uszkodzeń mózgu oraz umieralności na całym świecie. Narażone szczególnie są dzieci w wieku 14-19 lat. Choroba rozprzestrzenia się drogą kropelkową.

Niemowlętom do 12 miesiąca życia zaleca się podanie 3 dawek szczepionki z zachowaniem co najmniej miesięcznej przerwy pomiędzy kolejnymi dawkami. Dzieciom 12 miesięcznym
i starszym, młodzieży i dorosłym, którzy nie byli wcześniej szczepieni zaleca się podanie
1 dawki szczepionki.

Szczepienie przeciw grypie

 • Vaxigrip
 • Influvac

Grypa jest ostrą chorobą zakaźną przenoszoną drogą kropelkową poprzez kontakt z osobą zakażoną. W trakcie trwania choroby mogą wystąpić poważne powikłania takie jak np. zapalenie mięśnia sercowego. Przeciw grypie szczepimy się sezonowo, głównie w okresie jesienno-zimowym.Szczepienie przeciw kleszczowemu zapaleniu opon mózgowych

 • FSME IMMUN INJECT

Kleszcze przenoszą jedną z bardzo groźnych chorób – kleszczowe zapalenie opon mózgowych
i zapalenie mózgu. Praktycznie każde ukąszenie kleszcza grozi zachorowaniem. Nie istnieje przyczynowe leczenie tej choroby stąd też bardzo ważne jest zapobieganie ich powstaniu.

 Szczepienie przeciw WZW typu B

 • Engerix B
 • Euvax
 • Hepavax

Zastosowanie szczepionki zapobiega wirusowemu zapaleniu wątroby typu B. Jest to choroba zakaźna, która rozwija się w wyniku kontaktu z zakażoną krwią, śliną lub nasieniem. Obecnie szczepionka ta jest już w kalendarzu szczepień obowiązkowych dla dzieci, ale nadal wiele osób starszych nie jest jeszcze zaszczepionych, a warto się zabezpieczyć szczególnie przed planowanym zabiegiem chirurgicznym.

Oferujemy szczepionkę Engerix B w cenie 50,00 zł za 1 dawkę oraz Hepavax w cenie 45,00 zł za 1 dawkę.

Szczepienie przeciw WZW typu A

 • Havrix

Szczepionka zapobiega wirusowemu zapaleniu wątroby typu A. Wirus HAV przenosi się
z jednej osoby na drugą poprzez pokarm, napoje lub w trakcie pływania w wodzie zanieczyszczonej ściekami.

Oferujemy szczepionkę Havrix w cenie :
- dla dorosłych 130,00 zł za 1 dawkę
- dla dzieci 90,00 zł za1 dawkę.

Szczepienie przeciw wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i B

 • Twinrix

Szczepienie zabezpiecza przed zachorowaniem na zapalenie wątroby wywołane przez oba typy wirusa.

Oferujemy szczepionkę Twinrix w cenie130,00 zł za1 dawkę.

Szczepienie przeciw wirusowi brodawczaka ludzkiego ( HPV)

 • Cervarix

Szczepienie ma na celu zabezpieczenie przed chorobami wywołanymi przez wirus brodawczaka ludzkiego takich jak rak szyjki macicy, zmiany przednowotworowe żeńskich narządów płciowych, brodawki narządów płciowych.

Na zakażenie są narażone młode osoby ( poniżej 30 roku życia). Polskie i światowe towarzystwa medyczne zalecają szczepienia dziewcząt w wieku 9-12 lat oraz dziewcząt i kobiet w wieku 13-26 lat aktywnych seksualnie. Zaleca się także szczepienia chłopców w wieku 9-15 lat.

Oferujemy szczepionkę CERVARIX w cenie 320,00 zł za 1 dawkę.

Rejestracja Internetowa

 rejestracja2

www.cm-nadbrda.pl

logo stopka 
NZOZ Centrum Medyczne
"Nad Brdą"
ul. Dworcowa 63
85-009 Bydgoszcz

Zobacz na mapie

REJESTRACJA:
tel. 52 518 34 64

SEKRETARIAT:
tel. 52 518 34 70
fax. 52 518 54 08